Przejdź do treści

Dostępność strony WWW

Dostępność strony WWW - foto

Dostępność strony WWW to kolejny, bardzo ważny w dzisiejszych czasach czynnik, stanowiący o jej wartości.

Co oznacza termin 'dostępność strony WWW’?

Obecnie z zasobów sieciowych codziennie korzystają miliardy użytkowników na całym świecie. Nie wszyscy są całkowicie sprawni fizycznie. Wśród nich znajdują się ludzie niewidomi, niesłyszący, upośledzeni ruchowo, okaleczeni (np. nie mający jednej z kończyn), cierpiący na daltonizm i wiele innych przypadłości. Oni być może także są zainteresowani zawartością Twojej strony WWW.

Ogólnie termin „dostępność” w doniesieniu do stron WWW oznacza zrozumiałe i dostępne treści internetowe, które mogą być odbierane przez szerokie grono odbiorców. Strony internetowe powinny być dostępne dla wszystkich, niezależnie od umiejętności lub zasobów użytkownika. Niektórzy Internauci korzystają z technologii pomocniczych, takich jak czytnik ekranu czy oprogramowanie do rozpoznawania głosu. Inni nawigują po witrynach tylko przy użyciu klawiatury.

Oto trzy ogólne wyzwania dotyczące dostępności stron WWW:
– dobrze zorganizowany kod, który wykorzystuje odpowiednie, semantyczne znaczniki (mające znaczenie),
– alternatywy tekstowe dla treści nietekstowych i wizualnych, np. zdjęć,
– łatwa nawigacja po stronie, przyjazna dla poruszania się po niej za pomocą klawiatury.

Dostęp do treści internetowych to ciągłe wyzwanie. Źródłem informacji na temat zasad dotyczących dostępności stron są wytyczne The World Wide Web Consortium, tj.: Web Content Accessibility Guidlines (WCAGhttp://wcag20.widzialni.org/ ). Ustanawiają one międzynarodowy standard dostępności i określają szereg kryteriów, które powinny być stosowane na stronach WWW.

Bardzo ważny jest logiczny układ kodu strony i użycie w nim semantycznych znaczników, np.

<main> – znacznik obejmujący całą zawartość strony,
<h1> – <h6> – znaczniki ustawiające hierarchię dokumentu,
<section> – znacznik obejmujący te części strony które są związane ze sobą tematycznie,
<article> – znacznik zawierający główną zawartość strony, np. treść artykułu,
alt – znacznik zawierający tekst alternatywny – powinien być dodawany do elementów graficznych zawartych na stronie, np. zdjęć.

Poniżej przedstawiam kilka przykładowych zasad dostępności, które powinny być stosowane na stronach internetowych:

1. Ułatwienia dla nawigacji po stronie realizowanej za pomocą czytnika ekranu – użycie:

– 'Header Landmark’ – tzw. punktu orientacyjnego, umożliwiającego szybkie nawigowanie do zawartości za pomocą technologii wspomagających,
– 'Nav Landmark’ – ma na celu objęcie głównych linków nawigacyjnych na stronie,
– 'Footer Landmark’ – z wbudowaną funkcją punktów orientacyjnych, która pozwala urządzeniom pomocniczym na szybką nawigację po stronie.

2. Ułatwienia dla zawartości AUDIO:

– użycie elementu <audio> – nadaje on semantyczne znaczenie zawartości dźwiękowej lub strumieniowej, gdy ją otacza. Zawartość audio wymaga także tekstu alternatywnego dla osób niesłyszących lub niedosłyszących.

3. Ułatwienia dla wykresów:

– użycie elementu <figure> wraz z powiązanym rysunkiem – elementy te obejmują wizualną reprezentację (np. obraz, diagram lub wykres) wraz z podpisem.

4. Ułatwienia dla formularzy:

– użycie znacznika <element> – dla określonego elementu sterującego formularza. Zwykle używana jest nazwa lub etykieta do wyboru przez czytniki ekranu.

5. Ułatwienia dla czytelności:

zastosuj tekst o wysokim kontraście – niski kontrast między kolorami pierwszego planu i tła może utrudniać czytanie tekstu. Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych (WCAG) zalecają współczynnik kontrastu co najmniej 4,5 do 1 dla zwykłego tekstu. Współczynnik jest obliczany przez porównanie względnej wartości luminancji dwóch kolorów. Zakres ten wynosi od 1: 1 dla tego samego koloru lub bez kontrastu, do 21: 1 dla bieli z czernią, co jest najsilniejszym kontrastem. W Internecie dostępnych jest wiele narzędzi do sprawdzania kontrastu, które obliczają dla Ciebie ten współczynnik, np. http://www.checkmycolours.com/,
unikaj problemów związanych ze ślepotą kolorów, stosując wystarczający kontrast,
unikaj problemów związanych ze ślepotą kolorów, ostrożnie wybierając kolory, które przekazują informacje,
podaj znaczenie linków za pomocą opisowego linku tekstowego – użytkownicy czytników ekranu mają różne opcje dotyczące tego, jaki rodzaj treści czyta ich urządzenie. Obejmuje to przeskakiwanie do elementów orientacyjnych (lub ich przekraczanie), przeskakiwanie do głównej treści lub uzyskiwanie podsumowania strony z nagłówków. Inną opcją jest odczytywanie tylko linków dostępnych na stronie. Czytniki ekranu czynią to, czytając tekst linku lub to, co znajduje się między tagami anchor (a). Linki typu „kliknij tutaj” lub „czytaj więcej” nie są pomocne. Lepiej użyć krótkiego, ale opisowego tekstu w tagach, aby zapewnić wszystkim użytkownikom zrozumienie zawartości do której prowadzi dany link.

Podsumowując, podstawowe zasady dostępności stron WWW to:

1. Odpowiedni kontrast.
2. Odpowiednie fokusowanie najważniejszych elementów strony (nagłówki/linki).
3. Dodawanie opisu w parametrze 'alt’ do plików z grafikami (np. zdjęć).
4. Odpowiednio duża czcionka.

Aktualnie w sieci dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających sprawdzenie, czy dana strona spełnia wymagania dostępności, np.:

Web Site Accessibility Testing Tool: https://www.powermapper.com/products/sortsite/ads/acc-accessibility-testing/

Tekst napisany w oparciu o źródło: https://learn.freecodecamp.org/responsive-web-design/applied-accessibility

REALIZACJA STRON WWW: https://www.serwisstron.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.