Przejdź do treści

Statystyki odwiedzin stron WWW

Statystyki odwiedzin strony WWW - foto

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony bardzo istotnej kwestii dotyczącej obsługi stron WWW – statystykom odwiedzin.

Prowadząc stronę internetową warto zdobyć wiedzę na temat jej użytkowników.

Dzięki temu można odpowiednio dostosować zawartość i sposób działania witryny oraz jej tematykę.

Najprostszą formą statystyk dla stron WWW jest instalacja 'licznika’ odwiedzin, który zlicza i wyświetla wizyty użytkowników na stronie. Tego typu statystyka w zasadzie nie daje jednak żadnych szczegółowych informacji na temat osób odwiedzających stronę. Z licznika nie dowiemy się skąd pochodzą użytkownicy, jaki czas spędzili na stronie, jakie treści przeglądali, czy byli na stronie po raz pierwszy czy też była to ich kolejna wizyta …

Wszystkie te informacje możemy bez problemu uzyskać instalując na stronie bardziej rozbudowany system statystyk odwiedzin.

Jakie statystyki odwiedzin dla strony WWW wybrać?

W sieci istnieje wiele serwisów oferujących zarówno darmową jak i płatną obsługę stron WWW w zakresie statystyk odwiedzin.

Przykładowe systemy statystyk odwiedzin dla stron WWW :

stat4uhttp://stat.4u.pl/index.html – darmowy

Google Analyticshttps://www.google.com/analytics/ – darmowy

stat24http://www.stat24.com/ – opcja darmowa i płatna

hotjarhttps://www.hotjar.com/ – opcja darmowa i płatna

gostats http://gostats.pl/ – opcja darmowa i płatna

 

Płatne serwisy często oferują dodatkowe opcje i bardziej szczegółowe informacje. Jednak również niektóre darmowe systemy mają bardzo rozbudowaną funckjonalność, oferującą generowanie szczegółowych raportów. Tak więc nie musisz korzystać z płatnych statystyk, aby uzyskać pełną gamę informacji na temat użytkowników swojej strony.

Biorąc pod uwagę użyteczność, dostępność i zakres oferowanych możliwości aktualnie najpopularniejszym systemem do statystyk odwiedzin dla stron WWW jest Google Analytics. Jest to darmowa platforma udostępniona przez firmę Google, oferująca szeroki zakres analizy danych ze strony WWW dotyczących jej użytkowników.

Korzystając z Google Analytics uzyskasz raporty dotyczące następujących danych: czas odwiedzin, informacje o odbiorcach, skąd odbiorcy są pozyskiwani i jak zachowują się na stronie.

Aby móc skorzystać z systemu Google Analytics należy założyć konto na stronie https://www.google.com/analytics/. Następnie na założonym koncie trzeba wygenerować kod śledzenia, który instaluje się w tych plikach strony WWW które mają być śledzone.

W następnym artykule opiszę szczegółowo w jaki sposób uruchomić statystyki Google Analytics.

Zapraszam już wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.