Przejdź do treści

Rejestracja i uruchomienie usługi Google Analytics

Rejestracja w Google Analytics - foto

Tak jak obiecałam w poprzednim artykule, dzisiaj opiszę proces rejestracji konta w systemie Google Analytics.

Podpowiem także w jaki sposób zainstalować na stronie kod śledzenia Google Analytics.

1.Rejestracja konta Google Analytics

Aby zarejestrować konto w systemie Google Analytics należy:

– wejść na stronę https://www.google.pl/intl/pl/analytics/,

– kliknąć przycisk 'utwórz konto’ widoczny w prawym górny rogu strony,

– zalogować się za pomocą danych dostępowych do konta w Gmail (jeśli nie posiadasz konta w Gmail możesz założyć je tutaj: https://www.google.com/gmail/– opcja 'Utwórz kont’*).

*Wszystkie usługi firmy Google dostępne są z poziomu danych dostępowych do konta w Gmail.

Po zalogowaniu się do konta Google Analytics w celu skonfigurowania usługi należy wejść w zakładkę 'Administracja’ – widoczną w lewym dolnym rogu ekranu. System Google Analytics daje możliwość śledzenia ruchu na 100 witrynach na jednym koncie. Aby śledzić wybraną witrynę konieczne jest dodanie jej adresu do usługi. W tym celu należy kliknąć w przycisk 'Konto’ i wybrać opcję 'Utwórz nowe konto’.

Następnie należy wypełnić formularz 'Nowe konto’, w którym należy podać następujące informacje: co chcesz śledzić, nazwa konta, nazwa witryny, url witryny, kategoria branży, strefa czasowa raportowania, oraz należy wybrać ustawienia udostępniania danych według własnego uznania. Po wypełnieniu formularza należy kliknąć przycisk 'Pobierz identyfikator śledzenia’. Teraz konieczne będzie zaakceptowanie regulaminu usługi – jego treść wyświetli się w wyskakującym okienku – aby przejść dalej należy kliknąć opcję 'Akceptuję’. Po zaakceptowaniu regulaminu wyświetli się identyfikator śledzenia wygenerowanym dla strony, którą dodaliśmy do usługi Google Analytics.

Przykładowy kod śledzenia:

<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-000000000-1"></script>
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag('js', new Date());
gtag('config', 'UA-000000000-1');
</script>

2. Instalacja kodu śledzenia Google Analytics na stronie

Razem z kodem śledzenia na stronie wyświetlana jest informacja:

’To jest kod śledzenia globalnego tagu witryny (gtag.js) dla tej usługi. Skopiuj ten kod i wklej na samym początku w elemencie <HEAD> na każdej stronie, którą chcesz śledzić. Jeśli masz już globalny tag witryny na swojej stronie, wystarczy dodać wiersz config z poniższego fragmentu kodu.’

Opisując szczegółowo, należy w każdym pliku strony, którą chcemy śledzić (pliki .html lub .php) umieścić kod śledzenia na początku sekcji <HEAD>. W tym celu konieczne jest wyedytowanie takiego pliku w edytorze, np. Notepad++, Brackets, lub innym.

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić lub nie masz dostępu do plików źródłowych swojej strony, zleć podpięcie wygenerowanego kodu śledzenia do strony firmie która ją wykonała.

Po zainstalowaniu kodu śledzenia w plikach źródłowych strony system Google Analytics zaczyna zbierać dane na temat generowanego na niej ruchu. Już po kilku dniach będziesz mógł analizować dane zgromadzone w swojej usłudze Google Analytics.

Jakiego typu informacje uzyskasz z usługi Google Analytics dowiesz się z następnego artykułu.

Zapraszam już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.