Przejdź do treści

Skanowanie strony WWW

Skanowanie WWW online - foto

Czasami posiadaczowi strony WWW może się przydarzyć, że jego strona zostanie zainfekowana. Zazwyczaj w takim przypadku na stronie pojawiają się niepokojące komunikaty. Jest to dość poważny problem, ponieważ wirus może wyrządzić duże szkody na stronie. Dlatego zawsze warto wykonywać kopie zapasowe strony, np. po każdej większej zmianie wprowadzonej na stronie. Dzięki temu, jeśli coś złego stanie się z Twoją stroną, np. w wyniku jej zawirusowania, zawsze możesz użyć kopii zapasowej do jej odtworzenia.

W jaki sposób można ustalić czy strona jest zainfekowana?

W sieci Internetu dostępne są tzw. ’skanery online’ które umożliwiają przetestowanie strony pod kątem wirusów. Zazwyczaj przeskanowanie strony trwa kilka minut. Po tym czasie na ekranie wyświetlany jest raport z przeprowadzonego skanowania. Są w nim podane nazwy zagrożeń, których skaner poszukiwał na stronie wraz z informacją, czy zostały na niej wykryte, czy nie.

Przykładowe skanery online stron WWW

Virus Totalhttps://www.virustotal.com/pl/

W tym skanerze dostępne są 3 opcje skanowania: Plik, URL oraz Szukaj.

W celu przeskanowania strony należy wejść w zakładkę URL. W polu 'Wprowadź adres’ należy wpisać pełny adres strony którą chcemy przetestować – razem z przedrostkiem http:// lub https:// – w zależności od tego, jaki przedrostek strona posiada. Następnie należy kliknąć przycisk 'Przeskanuj’. Po chwili wyświetli się wynik testu w postaci listy nazw zagrożeń wraz z informacją, czy dane zagrożenie zostało wykryte na stronie, czy nie.

Inny skaner dostępne online to: http://www.bezpiecznypc.pl/skanerwww.php

Zainfekowane strony w ramach bezpieczeństwa są często umieszczane przez przeglądarki na tzw. czarnych listach, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na ich miejsce w rankingu stron WWW w wynikach wyszukiwania. Strona taka może także zostać zgłoszona jako dokonująca ataków i w związku z tym może zostać zablokowana.

W związku z tym, jeśli na Twojej stronie zostanie wykryte jakieś zagrożenie zadbaj o to, aby usunąć je ze strony.

Jak ochronić stronę WWW przed zewnętrznym atakiem?

Podstawowe zasady:

– nie zapamiętywać hasła do serwera ftp w żadnym programie na komputerze,

– używać haseł dostępu do serwera o wysokim stopniu bezpieczeństwa,

– zmieniać hasło dostępu do serwera np. raz na miesiąc,

– aktualizować system na którym oparta jest strona WWW,

– regularnie skanować komputer programem antywirusowym z aktualną bazą wirusów

Warto też wiedzieć, czy serwer na którym utrzymujemy stronę jest wyposażony w Web Application Firewall, zapewniający dodatkową ochronę dla stron WWW przed zewnętrznymi atakami. Niestety, nie wszystkie firmy hostingowe zapewniają na swoich serwerach taką ochronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.