Przejdź do treści

Strona WWW, ale jaka?

Jaki rodzaj strony WWW wybrać - foto

Stoisz właśnie przed podjęciem decyzji o założeniu strony internetowej? Postaram się pomóc Ci w doborze jej odpowiedniej formy tak, aby jak najlepiej spełniała swoje zadanie.

Pierwsze pytanie jakie powinieneś sobie zadać, to jakiemu celowi ma służyć docelowa strona?

Przyjmijmy założenie, że ma to być strona prywatna, na której chcesz np. pisać o swoim hobby, a nie posiadasz aktualnie wolnych zasobów finansowych.
W sieci istnieje wiele witryn oferujących możliwość bezpłatnego uruchomienia strony internetowej. Przykładowe witryny tego typu: webwavecms.com czy www.stronygratis.pl. Musisz jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie niesie ze sobą również pewne niedogodności. Zazwyczaj na bezpłatnych stronach umieszczane są reklamy – czyli coś za coś. Chyba że zapłacisz za ich usunięcie, ale wtedy strona nie będzie darmowa.
Również w przypadku pisania bloga, z powodzeniem możesz skorzystać z dostępnych w sieci darmowych platform do ich prowadzenia. Aktualnie najpopularniejsza, bezpłatna platforma do prowadzenia strony blogowej to wordpress.com. Wystarczy że wejdziesz na tą stronę, założysz konto i już możesz pisać. Platforma jest anglojęzyczna, ale w ustawieniach na koncie zarejestrowanego bloga można zmienić język na polski, w zakładce 'Users’ -> 'Personal Settings’ w polu 'Interface language’.
Wybierając tą opcję nie musisz martwić się o serwer czy domenę – wszystko zapewnione jest przez platformę.

Istnieje również możliwość wyboru opcji zainstalowania skryptu WordPress na dowolnie wybranym przez Ciebie serwerze i pod wybraną domeną. Skrypt można pobrać pod adresem: wordpress.org. Udostępnia on użytkownikowi dużo więcej funkcji i niezależności. Skrypt ten jest na tyle rozbudowany i wspierany, że na jego bazie działa aktualnie wiele stron firmowych, a nawet e-sklepów. Również i ta opcja może być bezpłatna. W sieci można znaleźć darmowe usługi hostingowe. Na przykład firma CBA.pl oferuje w jednej z opcji bezpłatne utrzymanie strony. Jeśli chodzi o domeny, wiele firm oferuje je za  0 zł w pierwszym roku, a płatność za ich utrzymanie pobierana jest dopiero od drugiego roku. Istnieją także firmy oferujące całkowicie bezpłatne domeny z nietypowymi rozszerzeniami, np.: c.pl, one.pl czy xn.pl.
Instalacja skryptu na docelowym serwerze to już niestety Twoje zadanie. W tym wypadku musisz także sam zadbać o niektóre aspekty działania strony, np. wybrane ustawienia serwera na którym będziesz ją utrzymywał.

A teraz przyjmijmy założenie, że chcesz założyć stronę firmową.

W tym wypadku musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów jej późniejszego funkcjonowania.
Czy ma to być swego rodzaju wizytówka firmy, zawierająca podstawowe informacje na temat jej działalności, oferowanych przez nią produktów czy usług, dane teleadresowe, mapkę dojazdu, kilka zdjęć, etc.?
Jeśli tak, strona może być wykonana 'statycznie’ – tzn. bez systemu CMS, umożliwiającego aktualizację jej zawartości. W takim przypadku wdrożenie ewentualnych zmian na stronie możliwe będzie tylko poprzez edycję plików źródłowych strony. W związku z tym niezbędna będzie współpraca z firmą oferującą wykonanie takiej usługi – zazwyczaj wykonuje ją ta sama firma, która wykonała stronę. Jeśli docelowa strona firmowa będzie wymagała stałej aktualizacji np. ze względu na często zmieniające się produkty, konieczne jest wyposażenie jej w system CMS. Umożliwia on samodzielne wprowadzanie zmian na stronie.

Należy się zastanowić, czy ma to być system dostępny bezpłatnie w sieci 'open sorce’ – wyposażony w standardowe funkcje, czy też ma to być system płatny, oferowany przez firmę wykonującą stronę. A może dedykowany – tworzony na indywidualne zamówienie, dostosowany do wymagań docelowej witryny? Czym się kierować, dokonując wyboru?

Pierwsze rozwiązanie – system 'open sorce’ – jest najtańsze i najczęściej stosowane.

Systemy 'open sorce’ wbrew pozorom są bezpieczne, gdyż są stale aktualizowane. Nad takim systemem pracuje zazwyczaj skupiona wokół niego społeczność informatyków, którzy stale go rozwijają. Dzięki temu spełnia on wymagania sieci bez względu na ich zmianę i podąża za aktualnymi trendami. Ponadto w Internecie zawsze można znaleźć wsparcie techniczne dla tego typu systemów. Podstawowa, oferowana przez nie funkcjonalność zazwyczaj wystarcza do obsługi typowej strony firmowej. Często do systemów tych dostępne są różnego rodzaju dodatki, wzbogacające ich funkcjonalność. Przykładowe systemy 'open sorce’ to: WordPress, Drupal, Quick.CMS.
System 'open sorce’ jest według mnie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o obsługę standardowej, firmowej strony WWW. Przy odpowiedniej konfiguracji i wdrożeniu kilku niezbędnych dodatków można na nim oprzeć budowę również bardziej skomplikowanej strony WWW.
Zazwyczaj to firma wykonująca stronę decyduje, na jakim systemie zostanie ona oparta. Jednak również i Ty też możesz mieć wpływ na wybór CMS’a. Wystarczy, że zapoznasz się z informacjami na temat najczęściej wykorzystywanych systemów. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda obsługa poszczególnych systemów i będziesz mógł świadomie wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Niektóre z nich oferują możliwość zapoznania się z zapleczem strony w wersji demo ( np. Quick.CMS – link do ich wersji demo >>).

A co z systemami oferowanymi przez firmy wykonujące strony WWW?
Są to autorskie systemy do obsługi stron internetowych, tworzone przez firmy realizujące strony WWW. Zazwyczaj oferują one trochę większą funkcjonalność niż systemy 'open sorce’ – co może być ich plusem. Nie trzeba ich dostosowywać do wymagań strony, instalować dodatków, itp. Firma oferująca tego typu płatny system zazwyczaj gwarantuje w ramach jego obsługi pomoc techniczną.
Takie rozwiązanie wydaje się być wygodne, ale niestety ma też wady. Co się stanie, gdy firma w której zakupimy system autorski przestanie istnieć? Stracimy dostęp do pomocy technicznej a system nie będzie dalej rozwijany. Z czasem spowoduje to, że strona nie będzie spełniać wymagań sieciowych…. Jak widać, korzystanie z systemu autorskiego choć wygodne, niesie ze sobą również pewne ryzyko.

Ostatnie, najbardziej zaawansowane systemy to tzw. 'systemy dedykowane’.

Wykonywane są na indywidualne zamówienie, skonfigurowane dokładnie na potrzeby docelowej strony WWW. Jest to jednak najdroższe rozwiązanie, polecane tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy strona wymaga wdrożenia nietypowej funkcjonalności, znacznie odbiegającej od standardowej. Nad realizacją tego typu systemu pracuje zwykle duży zespół specjalistów, a jej czas jest wydłużony. Oczywiście wpływa to znamiennie na koszt wykonania strony.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki choć trochę pomogły Ci w podjęciu decyzji, jaką stronę powinieneś założyć.
O tym, jaką funkcjonalność powinna mieć docelowa strona internetowa już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.