Przejdź do treści

Jakość strony internetowej – jak ją sprawdzić?

Jakość strony WWW - foto

Jeśli Twoja strona jest już widoczna w sieci, na pewno ogarniają Cię wątpliwości dotyczące jej prawidłowego wykonania. Czy na pewno spełnia ona wszystkie wymagania? Czy jest zgodna z obowiązującymi standardami? Są to kwestie bardzo istotne dla jej widoczności w sieci oraz prawidłowego działania. Zapewne chciałbyś wiedzieć, w jaki sposób możesz sprawdzić jakość wykonania swojej strony.

Zatem jak sprawdzić jakość strony internetowej?

Jest na to wiele sposobów. Część z nich to darmowe narzędzia do testowania jakości poszczególnych elementów stron WWW, dostępne w sieci Internetu.

Każdy może z nich korzystać.

Narzędzia te pozwalają między innymi na zweryfikowanie następujących cech strony:

– poprawność kodu HTML,

– poprawność kodu CSS,

– szybkość wgrywania strony,

– dostosowanie strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych,

– dostosowanie strony do wymagań SEO.

Jak z powyższego zestawienia widać, możesz samodzielnie sprawdzić wiele elementów wpływających na jakość Twojej strony. Dzięki przetestowaniu witryny w różnych walidatorach uzyskasz informacje na temat poprawności jej wykonania. To z kolei pozwoli Ci na wyegzekwowanie od jej Wykonawcy usunięcia ewentualnych błędów, jeśli takie się pojawią. Gdy okaże się, że strona nie spełnia określonych wymagań będzie to podstawą do dochodzenia swoich roszczeń.

Narzędzia do weryfikowania jakości stron internetowych są bardzo pomocne także dla webmasterów. Pozwalają im wychwycić ewentualne błędy na stronie i umożliwiają ich wyeliminowanie jeszcze w trakcie jej realizacji.

Z pewnością chciałbyś dowiedzieć się jakie są to narzędzia, gdzie ich szukać i jak z nich korzystać. Aktualnie w Internecie można znaleźć wiele stron oferujących takie narzędzia. Niektóre są bardzo intuicyjne i nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy aby z nich skorzystać. Inne są rozbudowane i wymagają znajomości pewnych zagadnień, koniecznych do interpretacji uzyskanych za ich pomocą wyników. Taki specjalistyczny audyt nie tylko pokazuje słabe strony witryny, ale też sugeruje rozwiązania pozwalające je wyeliminować.

W kolejnych artykułach opiszę najpopularniejsze darmowe narzędzia, umożliwiające samodzielne sprawdzenie jakości strony. Podam do nich linki, podpowiem jak się nimi posługiwać oraz jak interpretować wyniki poszczególnych testów.

Zapraszam już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.