Przejdź do treści

Jak wybrać wykonawcę strony WWW? – cz.2

Jak wybrać wykonawcę strony WWW - foto

Zapraszam do lektury drugiej części artykułu ’Jak wybrać wykonawcę strony WWW?’

Umowa na realizację strony WWWW i gwarancje

Należy ustalić, jak wygląda proces realizacji strony WWW u danego wykonawcy. Informacje tego typu często można znaleźć na stronie firmy oferującej wykonanie strony. Niejednokrotnie wymaga to jednak wysłania maila z zapytaniem lub skontaktowania się z wykonawcą telefonicznie. Już z samego przebiegu rozmowy telefonicznej oraz treści i formy a także szybkości odpowiedzi na przesłane zapytanie, możesz pośrednio wyrobić sobie wstępną opinię o jego profesjonalizmie i rzetelności. Ważne jest aby dowiedzieć się, czy jest zawierana umowa na realizację docelowej strony WWW i jakie zapisy, określające warunki współpracy, się w niej znajdują.

Np. czy wykonawca oferuje swoją pomoc przy obsłudze strony oraz w razie ewentualnych problemów z jej użytkowaniem – jeśli takie wystąpią. Czy wykonawca gwarantuje, że wykonana przez niego strona będzie działała zgodnie z ustalonymi wcześniej wytycznymi. Czy wykorzystane do jej realizacji materiały będą wolne od roszczeń osób trzecich (np. zdjęcia i elementy graficzne czy też skrypty). Upewnij się, czy w umowie zawarty jest punkt mówiący o przeniesieniu na Ciebie autorskich praw majątkowych. Miej na uwadze, że niektóre firmy nie przenoszą takich praw, a udzielają licencji na użytkowanie strony, z reguły pobierając za nią cykliczną, dodatkową opłatę. Sprawdź, czy wykonawca daje gwarancję na dostosowanie realizowanej strony do aktualnie obowiązujących wymagań i standardów sieciowych?

Ważne jest także, aby w umowie zawarty był termin realizacji usługi. Wtedy możesz mieć większą pewność, że wykonawca będzie starał się go dotrzymać. Należy jednak pamiętać też i o tym, że termin określony w umowie uwarunkowany jest również dostarczeniem przez Zleceniodawcę materiałów i danych niezbędnych do realizacji strony. A więc wpływ na terminowość usługi ma też Zleceniodawca. O tym wszystkim musisz wiedzieć przed ostatecznym wyborem.

Niezbędne informacje na temat umowy na realizację strony WWW »

Sprawy techniczne

Przed podjęciem decyzji co do wyboru wykonawcy strony należy też dowiedzieć się, czy oferuje on pomoc w doborze odpowiednich usług hostingowych (serwer, domena). Czy dokona ich rejestracji na nasze potrzeby? Jeśli nie, będziesz musiał sam zadbać o te wszystkie usługi.

Niektóre firmy w ramach realizacji strony oferują zarówno serwer jak i domenę. W takim przypadku upewnij się, jakie są parametry serwera, czy domena stanie się Twoją własnością. Jaki będzie koszt ich utrzymania nie tylko w pierwszym roku ale też w kolejnych latach. W sieci spotkasz też firmy, które oferują zarówno hosting jak i domenę za darmo. Zawsze szukaj w takiej ofercie „drugiego dna”. Zazwyczaj pojemność oferowanego przez nie serwera jest minimalna albo posiada on sporo ograniczeń, a na Twojej stronie będą ciągle wyświetlane reklamy. W przypadku domen są to w rzeczywistości darmowe subdomeny, które nie stają się Twoją własnością i w znacznym stopniu mogą utrudniać pozycjonowanie strony.

Kolejnym ważnym elementem jest instalacja wykonanej strony na docelowym serwerze. Zazwyczaj wykonawca oferuje jej instalację w sieci, ale nie jest to oczywiste. Jeśli wykonawca tego nie uczyni, zadanie to spadnie na Ciebie.

Jeśli docelowa strona będzie wyposażona w system CMS należy upewnić się, czy wykonawca dostarczy Ci wraz z nią instrukcję obsługi tego systemu. Dowiedz się także czy wykonawca udzieli Ci pomocy w przypadku ewentualnych trudności w obsłudze CMS’a, jeśli takie wystąpią.

Forma współpracy

Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na wybór wykonawcy strony internetowej, to oferowana przez niego forma współpracy. Obecnie większość firm specjalizujących się zwłaszcza w realizacji średniej wielkości stron internetowych, oferuje ich zdalną realizację. Wynika to z dostępnych możliwości technicznych (wszystkie szczegóły można ustalić telefonicznie lub mailowo, materiały można dostarczyć pocztą elektroniczną). Pozwala to zaoszczędzić czas zarówno zleceniodawcy jak i wykonawcy. Firmy takie zazwyczaj oferują możliwość śledzenia kolejnych etapów realizacji docelowej strony WWW w Internecie, pod wskazanym adresem. Jest to bezpieczna forma współpracy, jednak jeśli z jakichkolwiek powodów wymagasz osobistego spotkania z wykonawcą, ustal wcześniej, czy będzie ono możliwe.

Oprócz uwarunkowań wymienionych powyżej na wybór wykonawcy strony mogą pośrednio wpływać takie czynniki jak: okres czasu, przez jaki firma działa na rynku; koszt wykonania usługi i jej termin; czy strona będzie wykonana w oparciu o indywidualny, oryginalny projekt czy też gotowy szablon.

 

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci w wyborze wykonawcy strony.

Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpują one tematu i nie dają gwarancji, iż będzie to wybór właściwy. Jeśli nadal będą towarzyszyły Ci wątpliwości, służę pomocą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.