Jak wybrać wykonawcę strony WWW? – cz.2

Jak wybrać wykonawcę strony WWW - foto

Zapraszam do lektury drugiej części artykułu ‘Jak wybrać wykonawcę strony WWW?’

Umowa na realizację strony WWWW i gwarancje

Należy ustalić, jak wygląda proces realizacji strony WWW u danego wykonawcy. Informacje tego typu często można znaleźć na stronie firmy oferującej wykonanie strony. Niejednokrotnie wymaga to jednak wysłania maila z zapytaniem lub skontaktowania się z wykonawcą telefonicznie. Już z samego przebiegu rozmowy telefonicznej oraz treści i formy a także szybkości odpowiedzi na przesłane zapytanie, możesz pośrednio wyrobić sobie wstępną opinię o jego profesjonalizmie i rzetelności. Ważne jest aby dowiedzieć się, czy jest zawierana umowa na realizację docelowej strony WWW i jakie zapisy, określające warunki współpracy, się w niej znajdują.

Np. czy wykonawca oferuje swoją pomoc przy obsłudze strony oraz w razie ewentualnych problemów z jej użytkowaniem – jeśli takie wystąpią. Czy wykonawca gwarantuje, że wykonana przez niego strona będzie działała zgodnie z ustalonymi wcześniej wytycznymi. Czy wykorzystane do jej realizacji materiały będą wolne od roszczeń osób trzecich (np. zdjęcia i elementy graficzne czy też skrypty). Upewnij się, czy w umowie zawarty jest punkt mówiący o przeniesieniu na Ciebie autorskich praw majątkowych. Miej na uwadze, że niektóre firmy nie przenoszą takich praw, a udzielają licencji na użytkowanie strony, z reguły pobierając za nią cykliczną, dodatkową opłatę. Sprawdź, czy wykonawca daje gwarancję na dostosowanie realizowanej strony do aktualnie obowiązujących wymagań i standardów sieciowych?

Ważne jest także, aby w umowie zawarty był termin realizacji usługi. Wtedy możesz mieć większą pewność, że wykonawca będzie starał się go dotrzymać. Należy jednak pamiętać też i o tym, że termin określony w umowie uwarunkowany jest również dostarczeniem przez Zleceniodawcę materiałów i danych niezbędnych do realizacji strony. A więc wpływ na terminowość usługi ma też Zleceniodawca. O tym wszystkim musisz wiedzieć przed ostatecznym wyborem.

Niezbędne informacje na temat umowy na realizację strony WWW »

Sprawy techniczne

Przed podjęciem decyzji co do wyboru wykonawcy strony należy też dowiedzieć się, czy oferuje on pomoc w doborze odpowiednich usług hostingowych (serwer, domena). Czy dokona ich rejestracji na nasze potrzeby? Jeśli nie, będziesz musiał sam zadbać o te wszystkie usługi.

Niektóre firmy w ramach realizacji strony oferują zarówno serwer jak i domenę. W takim przypadku upewnij się, jakie są parametry serwera, czy domena stanie się Twoją własnością. Jaki będzie koszt ich utrzymania nie tylko w pierwszym roku ale też w kolejnych latach. W sieci spotkasz też firmy, które oferują zarówno hosting jak i domenę za darmo. Zawsze szukaj w takiej ofercie “drugiego dna”. Zazwyczaj pojemność oferowanego przez nie serwera jest minimalna albo posiada on sporo ograniczeń, a na Twojej stronie będą ciągle wyświetlane reklamy. W przypadku domen są to w rzeczywistości darmowe subdomeny, które nie stają się Twoją własnością i w znacznym stopniu mogą utrudniać pozycjonowanie strony.

Kolejnym ważnym elementem jest instalacja wykonanej strony na docelowym serwerze. Zazwyczaj wykonawca oferuje jej instalację w sieci, ale nie jest to oczywiste. Jeśli wykonawca tego nie uczyni, zadanie to spadnie na Ciebie.

Jeśli docelowa strona będzie wyposażona w system CMS należy upewnić się, czy wykonawca dostarczy Ci wraz z nią instrukcję obsługi tego systemu. Dowiedz się także czy wykonawca udzieli Ci pomocy w przypadku ewentualnych trudności w obsłudze CMS’a, jeśli takie wystąpią.

Forma współpracy

Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na wybór wykonawcy strony internetowej, to oferowana przez niego forma współpracy. Obecnie większość firm specjalizujących się zwłaszcza w realizacji średniej wielkości stron internetowych, oferuje ich zdalną realizację. Wynika to z dostępnych możliwości technicznych (wszystkie szczegóły można ustalić telefonicznie lub mailowo, materiały można dostarczyć pocztą elektroniczną). Pozwala to zaoszczędzić czas zarówno zleceniodawcy jak i wykonawcy. Firmy takie zazwyczaj oferują możliwość śledzenia kolejnych etapów realizacji docelowej strony WWW w Internecie, pod wskazanym adresem. Jest to bezpieczna forma współpracy, jednak jeśli z jakichkolwiek powodów wymagasz osobistego spotkania z wykonawcą, ustal wcześniej, czy będzie ono możliwe.

Oprócz uwarunkowań wymienionych powyżej na wybór wykonawcy strony mogą pośrednio wpływać takie czynniki jak: okres czasu, przez jaki firma działa na rynku; koszt wykonania usługi i jej termin; czy strona będzie wykonana w oparciu o indywidualny, oryginalny projekt czy też gotowy szablon.

 

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci w wyborze wykonawcy strony.

Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpują one tematu i nie dają gwarancji, iż będzie to wybór właściwy. Jeśli nadal będą towarzyszyły Ci wątpliwości, służę pomocą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *