Przejdź do treści

Wygląd strony internetowej – jakie ma znaczenie? – cz.1

Wygląd strony WWW - foto

Jeżeli wiesz już, jakiego typu powinna być Twoja strona internetowa to teraz przyszła pora na decyzję odnośnie jej wyglądu.
Z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków osoby zakładające stronę internetową największą wagę przykładają właśnie do jej wyglądu. Takie podejście jest zrozumiałe ze względu na fakt, że nie mają one z reguły wiedzy na temat innych, ważnych czynników wpływających na jakość strony. Wygląd jest jedynym elementem, który mogą obiektywnie ocenić i wyrazić o nim swoje zdanie – czy im się podoba, czy też nie.
Jednak, czy nasz gust jest wystarczającym kryterium oceny, odpowiadającym wymaganiom użytkowników?
Na pewno nie.

Dość często osoby zamawiające wykonanie strony WWW mają wstępną wizję, jak powinna ona wyglądać.
Jest ona wypadkową różnych doświadczeń i przemyśleń, poziomu posiadanej wiedzy i indywidualnego gustu.
Wiele osób zazwyczaj chce, aby na stronie znalazło się bogactwo mieniących się barw i migających elementów, które według nich mają przyciągnąć wzrok i zwrócić uwagę osoby odwiedzającej.
Nie jest to podejście profesjonalne. W praktyce bowiem strona taka robi, co prawda, wrażenie na właścicielu, ale nie na użytkownikach, którzy zazwyczaj opuszczają ją już po kilkusekundowych odwiedzinach. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze migające elementy i zbyt intensywne kolory rażą oczy odbiorcy i rozpraszają jego uwagę.
Nie wie on na którym elemencie skupić ma swoją uwagę. Po drugie wszystkie wymyślne animacje obciążają sieć, co powoduje że strona wolniej się wgrywa. Internauci nie należą do super cierpliwych osób, zazwyczaj jeśli strona nie wgra się w przeciągu 5-6 sekund, opuszczają ją. W efekcie wielu użytkowników nie zapozna się z zawartością takiej strony, ponieważ szybko z niej ucieknie.

Jak więc powinna wyglądać docelowa strona WWW?

Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących wyglądu stron.

CZYTELNOŚĆ

Informacje zawarte na stronie nie mogą przytłaczać użytkownika i muszą być dla niego łatwe w odbiorze. Ilość elementów na stronie nie może być za duża – wtedy użytkownikowi łatwiej jest skupić się na jednym z nich i za nim podążać. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na czytelność strony jest także użyta na niej czcionka i jej wielkość. Krój czcionki powinien być dostosowany do wyświetlania na monitorach. Jako przykładowe, dobre czcionki tego typu David Kadavy w swojej popularnej książce pt.:„Design dla hackerów” wymienia: Arial, Lucida Grande, Tahoma, Trebuchet MS, Verdana, Palatino, Museo Slab. Rozmiar czcionki powinien być ustawiony na odpowiednim poziomie dla ekranu każdej wielkości tak, aby był czytelny niezależnie od urządzenia na którym jest wyświetlany. Dla przejrzystości zawartego na stronie internetowej tekstu ma też znaczenie użyta kolorystyka. Według znawców zagadnienia najlepszą w tym zakresie kombinacją jest ciemna czcionka na białym tle. Standardowy zestaw tego typu to czarna czcionka na białym tle – jednak może być on zbyt kontrastowy dla niektórych użytkowników. Dlatego często stosuje się nieco przyciemnioną biel i minimalnie rozjaśnioną czerń – dzięki temu tekst jest nadal czytelny, ale kontrast między nimi nie jest już taki męczący dla oczu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na przejrzystość strony jest ograniczenie jej tekstu do niezbędnego minimum. Dobry tekst , to tekst zwięzły i na temat. Sprawia to, że treści użyteczne stają się jeszcze bardziej widoczne a użytkownik może oglądać większy ich obszar bez konieczności jego przewijania.

KOMPOZYCJA

Strona internetowa jest środkiem wizualnym, niosącym ze sobą pewne treści. Aby były one odebrane w prawidłowy sposób niezbędne jest zastosowanie na stronie zasad kompozycji.

W tym zakresie należy wziąć pod uwagę kierunek czytania – wiąże się on z kierunkiem wodzenia wzroku przez użytkownika po naszej stronie. Dzięki temu wiemy, że w naszej kulturze pierwszym miejscem na które użytkownik strony internetowej skieruje swój wzrok będzie lewy górny róg. Dlatego też w tym właśnie miejscu umieszczany jest zazwyczaj logotyp i\lub slogan, określający tematykę strony. W kolejnym etapie użytkownik wodzi wzrokiem po górnej części strony od jej lewej krawędzi do prawej. Zazwyczaj w tym obszarze umieszczane są szczególnie istotne informacje z punktu widzenia funkcjonalności strony, np. dane kontaktowe, dane adresowe, informacje o specjalnych ofertach czy promocjach. Dzięki temu użytkownik już w pierwszych sekundach odwiedzin danej strony może zapoznać się z najważniejszymi zawartymi na niej informacjami. Na ich podstawie podejmuje decyzję, czy chce zapoznać się z 'głębszą’ zawartością strony. Dlatego tak istotnym jest, jakie elementy zostaną umieszczone w górnej strefie strony.

Podsumowując, elementy umieszczone na stronie powinny być tak skomponowane (ułożone), aby użytkownik wodził po nich wzrokiem zgodnie z naszym założeniem, i by płynnie przechodził od jednego elementu do drugiego. To zapewni mu większy komfort w poznawaniu treści zawartej na stronie.

 

Druga część artykułu wkrótce …

1 komentarz do “Wygląd strony internetowej – jakie ma znaczenie? – cz.1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.